بیماری روانی و خودکشی،عوارض افزایش نیروهای امریکایی درافغانستان

روزنامه وال استریت ژورنال با پرداختن به موضوع استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و احتمال اعزام نظامیان جدید به کشور، شیوع بیماری روانی و افزایش آمار خودکشی در میان نظامیان اعزام شده را عوارض این اقدام خواند.
به گزارش گروه سیاسی راه نجات، روزنامه «وال استریت ژورنال» طی مقاله ای تاکید کرد که افزایش نیروی نظامی آمریکا در افغانستان، می تواند در سلامت روانی سربازان تاثیر منفی گذاشته که به نوبه خود باعث می شود موارد خودکشی در میان نظامیان افزایش یابد.
بر اساس گزارش این نشریه، در ماه اکتوبر میزان خودکشی نظامیان نیروی زمینی در خاک آمریکا و خارج از آن ۱۶ فقره بود. کلا طی۱۰ ماه اول امسال، ۱۴۰ نظامی آمریکا اقدام به خودکشی کردند و طی ۱۲ ماه سال ۲۰۰۸ رکوردی عجیب برجا گذاشته شد، به طوری که تا پایان این دوره، ۱۴۳ نفر دست به خودکشی زدند. از این آمار می توان دریافت که در ماه های باقی مانده از سال جاری ممکن است، این شاخص افزایش یابد.به اعتقاد کارشناسان، اوضاع می تواند در صورتی که نیروهای نظامی در افغانستان افزایش یابند، وخیم تر شود و منجر به آن خواهد شد که نظامیان آمریکایی مجبور شوند که دوره طولانی تری را به خدمت بگذرانند و برای مدت کوتاه تری در کشور خود بازگردند.
بر اساس این مقاله، بهار سال ۲۰۰۹ «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا ۲۱ هزار نظامی را افزون بر ۶۸ هزار نظامی مستقر در افغانستان
به این کشور اعزام نمود. متعاقبا جنرال «استنلی مک کریستال» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، گزارشی را به اوباما ارائه داد که در آن بر وخامت اوضاع در افغانستان اشاره شده و محتوای درخوا، اعزام نیروهای تکمیلی به کشور است.
البته اطلاع داده نشد که جنرال مک کریستال دقیقا چه مقدار نیرو درخواست کرده، اما بر اساس گزارش رسانه های گروهی، بحث افزایش بیش از ۴۰ هزار نظامی در میان است.
به اعتقاد کارشناسان، از دلایل مشکلات روانی که سالانه باعث افزایش سطح خودکشی در میان نظامیان می شود، می توان به تعداد ماموریت ها به مناطق مناقشه، مسائل مالی و خانواده گی مربوط به این ماموریت ها اشاره کرد
به نوشته این روزنامه، البته بعد از اتمام دوره خدمت و تقاعد هم حالت روانی دست خواهد داد. بر اساس گزارش اداره امور متقاعدین نظامی آمریکا، میزان خودکشی در میان متقاعدین جوان یعنی کسانی که در مناقشات عراق و افغانستان شرکت داشته اند، افزایش یافته است؛ به طوری که ۴۶ نفر از ۱۰۰ هزار متقاعد نظامی طی سال ۲۰۰۶ خودکشی کرده اند. در سال ۲۰۰۵ این شاخص ۲۷ نفر بود.
در میان متقاعدینی که در سال های ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۵ از خدمت کناره گیری کرده اند، این شاخص ۱۴۱ نفر است و در سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۱۰ متقاعد جنگی عراق و افغانستان خودکشی کرده اند