زندانهای مخفی آمریکا ی سکولاریست در عراق و انواع شکنجه هایی که از جانب سکولاریستها بر زندانیان تحمیل می شود

ارائه دهنده : باوکی موحه ممه د دهگلانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “العراق نیوز”، طی کنفرانسی که در سال ۲۰۰۸ کمیته بین المللی مبارزه با انزوا با همکاری دانشگاه آزاد بروکسل در پایتخت بلژیک برگزار نمود، ‌پرده از آمار و ارقام وحشتناکی برداشته شد که بیانگر اوضاع بسیار اسفبار انسانی زندانیان عراقی، به‌ویژه زندانیان زندان‌های آمریکایی بود.

همچنین سازمان “هیومن رایتس واچ ” در گزارش سالیانه خود در سال ۲۰۰۸ تاکید کرد که اشغالگران آمریکایی ۲۵ هزار عراقی را بدون تفهیم اتهام یا حکم قضایی یا معرفی به دادگاه در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های خود نگهداری می‌کنند.

دوازدهمین گزارش هیئت اعزامی سازمان ملل متحد به عراق درباره شرایط و اوضاع حقوق بشر در این کشور نیز با تفاوت‌های اندک به این نکته اشاره می‌کند که تعداد زندانیان عراقی به ۳۸ هزار نفر می‌رسد که حدود ۱۸ هزار نفر آنها در بازداشتگاه‌های نیروهای اشغالگر آمریکایی زندانی شده‌اند.

درحالی که بر اساس گزارش هیئت صلیب سرخ جهانی در عراق که در اکتبر سال ۲۰۰۷ به آن اجازه داده شد از زندان‌های عراق دیدن کند، بیش از ۶۰ هزار زندانی چه در زندان‌های عراق و چه در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های نیروهای آمریکایی در عراق وجود دارد که در شرایطی بسیار سخت و بد نگهداری می‌شوند.

الیاسری تاکید می‌کند: به اعتراف منابع رسمی آمریکایی و عراقی و گزارش‌های سازمان‌های داخلی و بین المللی مدافع حقوق بشر زندانیان عراقی در معرض انواع و اقسام شکنجه‌های منع شده در قوانین حقوق بین الملل قرار می‌گرفتند و اکثر آنها در زندان‌هایی نگهداری می‌شدند که ظرفیت پذیرش آنها را نداشت.

نماینده سندیکای اسرا و زندانیان سیاسی عراق در ادامه می‌افزاید: از جمله شکنجه‌های اعمال شده روی زندانیان عراقی جداسازی آنها از دیگران و سلول انفرادی، ضرب و شتم شدید، گرسنگی دادن، توهین و ناسزا،‌ برهنه کردن، تجاوز جنسی و تعدی و ادرار روی زندانیان و وارد آوردن ضرباتی توسط سیم‌های لخت برق بر قسمت‌های حساس بدن، قرار دادن زندانیان در گرما و سرمای شدید و به مدت‌های طولانی، آویزان شدن از سقف، تکه تکه کردن اعضای بدن توسط اره‌های برقی، ‌ریختن اسید بر بدن زندانیان از جمله صورت، سوراخ کردن بدن زندانیان توسط دریل، کشیدن ناخن‌ها، درآوردن چشم‌ها از حدقه و شکنجه‌های بسیار دیگر که در وصف نمی‌گنجد، اشاره کرد.

الیاسری می‌افزاید: آمریکایی‌ها سه زندان بزرگ به نام‌های “بوکا ” در شهر ام القصر در استان بصره در جنوب عراق و زندان “کروبر ” نزدیک فرودگاه بین المللی بغداد و زندان “سوسه ” در استان سلیمانیه در شمال غربی عراق را اداره می‌کردند و زندان بوکا بزرگترین زندان آمریکایی در عراق به‌شمار می‌آمد که به گفته یکی از افسران بلندپایه آمریکایی تعداد زندانیان آن به ۲۰ هزار نفر می‌رسید، درحالی که برخی منابع تعداد زندانیان آن را فراتر از ۲۰ هزار نفر می‌دانستند و “وجدان میخائیل ” وزیر وقت حقوق بشر عراق پس از بازدید از این زندان تعداد زندانیان آن را حدود ۱۸ هزار نفر تخمین زد.

غیر از آن در عراق بازداشتگا‌ه‌های آمریکایی وجود داشت که اردوگاه‌ها یا کمپ‌ها نامیده می‌شدند که به گفته یک افسر آمریکایی بر اساس طایفه‌ای و عرقی تقسیم بندی شده بودند و تعداد آنها به ۳۲ کمپ می‌رسید که هریک از آنها ۵۰۰ تا هزار زندانی را در خود جای می‌داد.